logo

             
 כתר לאימון
    ביציבת שואבות המים
  Yin-Yang הגל והציר
האינטגרציה של התנועה
   
 הכנס הבינלאומי הראשון של תכנית האינטליגנציה התנועתית לחיזוק העצם והיציבה. ארה"ב, NH, אוקטובר 2010


חברי ועדת הארגון בארה"ב, דאג, סיסי, קטי, דבורה ואנה, יצרו במסירותם הבלתי נלאית אירוע מרשים וגדוש פעילות. הארגון היה ממש מושלם. כל אחד קיבל בתיקו את התכנית המפורטת של הסדנות, דפי רשימות שמות כל המשתתפים, הרבעון גל וציר שהגיע בזמן, וכמובן מפת המחנה ואפילו אפשרויות העדפה באוכל, נטול גלוטן או חלב, וגם שלושים עמודי מחקר של ד"ר לואיס מיגל גומז מספרד, שניתח את ארבעים שנות התפתחותי, מן הספר שכתבתי על שיטת פלדנקרייז
Mindful Spontaneity עד סדרות DVD של קורסים לתכנית
Bones for Life , מבלי שבכלל ידעתי עליו.

משתתפי הכנס

הכנס, שהיה מוקדש לכבד את הישגיי ביום הולדת השמונים שלי, התחיל בהרצאה שלי. לשמחתי, באנרגיה טובה, כפי שאנשים אמרו לי, ספרתי איך Bones for Life נכנס עכשיו לפרספקטיבה של בריאות, לא רק על ידי בניית חוזק העצם דרך המרצת מחזור הדם, לא רק על ידי ארגון יציבה עתירת כוח שמזכירה לעצמות את ייעודן איך להתנגד לקריסת הגוף לכבידה, אלא גם בשטחים חדשים ולא צפויים, למשל: איפוס העורף עם השדרה הראה, במקרה מסויים, שהצליח להמריץ גם את בלוטת התריס, עד כדי איזונה ושחרור אותו אדם מתרופה קבועה.


עם הרתמות בחוץ הליכה בריתמה

נושא חדש אחר היה מחלת האלצהיימר שהיא אחת המחלות המייאשות והמשפילות ביותר כיום. העליתי את ההשערה שיתכן כי התדרדרות המוח יכולה אולי להיות מושפעת ממצב התלוי בכבידה. שכן הראש נמצא תמיד מעל, ואפילו בשכיבה קרוב לוודאי שהוא לרוב מורם על כר. מצב זה מקל על הדם להתרוקן מן המוח, בייחוד כששאיבת הדם כלפי מעלה נעשית איטית עם החלשות הלב, ובמיוחד אם האדם אינו מפעיל תנועות דינאמיות עתירות הדף נוגד כבידה.

הערב הסתיים בהקרנת וידאו של שישה שיעורים קצרים שלי, שצולמו על ידי הטלוויזיה הישראלית, ויוקרנו על ידי ערוץ הבריאות. באי הכנס נאלצו לחזות בם בעברית, אבל התגובות שלהם הראו שהם נהנו לזהות את התנועות המוכרות. אני עודדתי את האנשים שינצלו את יתרונות המדיה של Youtube בתקופה הנוכחית, ויציגו גם הם את עבודתם.

בעקבות ההרצאה על אלצהיימר, הקדשתי את הבוקר הבא לתהליכים רלוונטיים של תמרונים זהירים מאד, איך לאמן אנשים להרכין את ראשם נמוך מהלב. הבוקר שלאחר מכן הוקדש לאסטרטגיות מניעה עבור אנשים בעלי כושר תנועתי, המודעים ומעוניינים לנער את התייחסות הקבועה שלהם לכבידה, שעלולה ליצור תת-תזונה למוח, ומוכנים להפוך מדי פעם את שעון החול עם האגן למעלה והראש למטה. תנועות המניעה היו חדשות ונועזות ממה שמוכר לנו בתכנית הבסיסית.

לשנה הבאה צפויים חידושים, שכן בכוונתי להציע תכנית של האינטליגנציה התנועתית להליכה,
Walk for Life כדי לתת השראה לקהל נרחב, מעבר לדאגה לעצם, ולהשקיע באיכות הפונקציה הדינאמית היסודית של הקיום. הצורך בהליכה הוא עכשיו בהחלט בחזית המודעות של התרבות, הוא צץ במקומות שונים, בדרכים שונות, כמו ההיענות של קוף המאה. חלק מהתהליכים יכללו גם שימוש במקלות נורדיים, שזהו בעצם יישום היעילות של הקואורדינציה האבולוציונית בהליכה על ארבע.

נושא הבוקר השלישי היה יציבה זקופה, שאין אדם שאינו מעוניין להשתפר ביציבתו. הסיסמה היא : אין קפסולה ליציבה, או כמו שזה נשמע יותר טוב באנגלית:
There is no pill for posture רכישת שפת הגוף של הביטחון העצמי והמנהיגות נעשתה דרך קיצורי הדרך האופיניים לתכנית, שמתעלים את התת מודע האורגני לתקן את עצמו.

הבוקר הקצר האחרון היה לא רגיל והיה מוקדש למשחק הפנימי של האכילה בהתאם לנוסחה שהעליתי:
המשמעות: מסת הגוף תגדל ככל שירבה המזון ותגדל מהירות האכילה. מסת הגוף תקטן ככל שתגדל ההנאה באכילה


זה היה אחר מכל מה שמישהו יכול לתאר לעצמו בקשר לחיטוב גוף. הדחף לאכול בא ממשאבים עמוקים של הקיום, אשר למשאלות החשיבה הקוגניטיבית שלנו יש מעט מאוד סיכוי לפקח עליו. הדרך להגיע למשקל רצוי אולי איננה דרך משמעת וכוח רצון, אלא על ידי תמיכה באורגניזם לסיפוק לגיטימי של תחושת ההנאה באכילה, וכן זיהוי אות השובע, כפי שיש לכל חיית בר, שבאופן ספונטאני מוותרת על כל מה שלא נחוץ לה. התהליך כלל שאלות של התייחסות, אשר אנשים ענו עליהן בליבם, ונעשו אולי יותר מודעים למטען האישי שלהם הקשור לסוגיית האכילה. לבסוף, הייתה הנחייה מפורטת של תהליך האכילה עצמה בזמן אמת, התנועות, הגינונים, מצבי הגוף, התזמון, במטרה לבנות את אות השובע. לאחר הכנס היה במיוחד משוב רב על תהליך האכילה הזה.
אבל הדבר המלהיב והחדש ביותר בכנס היו הסדנאות שנתנו בוגרי Bones for Life

וזה ציין את המפנה בו הדור החדש של המורים לוקח את המושכות בידיו ומביא להרחבה ולהעשרה של הלמידה. האווירה הייתה נלהבת, בקהלה שלנו יש אנשים סקרנים, חושבים, מעיזים ומוכנים לחלוק עם אחרים. הבעיה היחידה הייתה איך לבחור בין כמה סדנאות שהתנהלו בו בזמן. אך כל החומר הוקלט ויהיה זמין על ידי The foundation for movement intelligence.org - בין היתר היה גם תיעוד של מחקר על עבודתנו , שדרוש מזה זמן רב, שבו ד"ר שירי פרבר הראתה באמצעים פשוטים הוכחת שיפורים משמעותיים בתפקוד.

ערבי הכנס היו מוקדשים לטיפוח הקהילה, כולל דו"ח על פעילות בינלאומית מנציגי הארצות השונות שנכחו שם הפעם: יפן, אוסטרליה, אוסטריה, רוסיה, ארגנטינה ואיטליה. הרחיב את הלב להווכח שאף אחד אינו לבדו. איזבלה מאיטליה הביאה איתה פוסטר שעוצב בגרפיקה מעולה, והוצג בועידה רפואית של אוסטופורוסיס באיטליה. איזבלה תרגמה את הטקסט לאנגלית והיא מוכנה לשלוח אותו לכל מבקש. iturino@tin.it
הערב הבינלאומי הסתיים בהצגת וידאו של Bones for Life קוריאה, שנלמד בפקולטה לריקוד באוניברסיטה בסיאול, בו קבוצת הרקדניות עשו אימפרוביזציות על תהליכי צעידת הנמר, שואבות המים ועוד.

ערב אחר שהוקדש לקהילה בארה"ב נתן מקום למורים לחלוק רעיונות אישיים איך להצליח להביא את התכנית לציבור. הערב הסתיים במדורה שהגיעו אליה אחרי הליכה ארוכה ביער לאור ירח.

מסיבת הסיום הייתה פיצוץ של התלהבות, הרגשה טובה של אנשים שיודעים מה יש בידם, ויודעים מה הם רוצים לעשות בזה. ההתלהבות של הריקוד אמרה הכל. היו אפקטים נוצצים ועוגה ענקית. אני הודיתי לכולם על כל המתנות ועל המתנה של הכנס עצמו, שהיא מעבר לחלומותיי. כולם רקדו לקצב התופים של שתי בנות, שתייגו מושג חדש של נשיות, ועשו את הריקוד לצורך שאי אפשר לעמוד בפניו.

כשאנשים נחו קצת, בוב שלזינגר, בעלה של אחת מחברות הועד, שלכל אורך הכנס התנדב לדאוג להקלטות, ניגן על הפסנתר את יצירתו שקרא לה "גל וציר". ההתלהבות הגיעה לשיאה כשהשמענו את הדיסק של הטריינרית רנגה מרי, ממוצא מאורי, שהקליטה את השירה מריקוד הראפ שלה, כפי ששפע ממנה בסיום קורס הטריינרים שלימדתי באוסטרליה. היא הבטיחה שהיא גם תפיק DVD חזותי לריקוד עצמו, ואפשר יהיה לרכוש אותו. אני בטוחה שזה יהיה להיט הקידום הכי סוחף לתכנית העצם - האינטליגנציה התנועתית.
עזבנו את הכנס מלאי השארה, אמון ושמחה של השתייכות.

דף הבית        אודות        צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים